EĞİTİM VE DANIŞMANLIK

4 temel konuda eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermekteyiz.

A) İş modeli belirleme: Firmanızda otizmli bireyleri istihdam edebilmeniz için farklı modeller bulunmaktadır. Firmanıza en uygun olan modeli belirleyerek otizmli bireyleri istihdam edebilir, firmanızda çeşitlilik ve kapsayıcılığa yer açabilirsiniz.

b) Yol haritası eğitimi: otizmli bireyleri istihdam ederek çeşitlilik ve kapsayıcılığa yer açmak isteyen firmalara başarılı ve sürdürülebilir istihdamı sağlamak için nasıl bir yol izlemeleri gerektiği anlatılmaktadır. Eğitimde firmaların otizmli istihdamına hazırlık süreci, işe alım süreci, adaptasyon ve bağımsızlaştırma süreçlerine dair detaylı bilgi paylaşımı yapılmaktadır. Eğitimin Amaçları: 1. OBİG iş modelinin yaygınlaştırılması, 2. Firmalara otizmlileri neden istihdam edebileceğini aktarmak, 3. İstihdamın yol haritasının açıklayarak süreç hakkında bilgilendirmek, 4. İş koçu destekli istihdam modeli ve diğer istihdam yöntemleri hakkında bilgilendirmek

c) İş koçu eğitimi: Otizmli personele destek verecek olan iş koçu iki haftası ‘’otizm spektrum bozukluğu’’, iki hafta uygulamalı iş koçluğu olmak üzere toplamda bir aylık iş koçu eğitimi alması gerekmektedir. Otizm Spektrum Bozukluğu eğitimi için Tohum Otizm Vakfı veya yerel STK’lardan destek alınacaktır. Uygulamalı iş koçluğu eğitimi ise Eker’de gerçekleştirilecektir. Uygulamalı iş koçluğu eğitiminin ilk haftası teorik eğitim ve gözlem, ikinci haftası iş başında uygulama ve geribildirim şeklinde ilerleyecektir. Eğitimin ilk haftası teorik + uygulama pratikleri, ikinci haftası ise iş başında uygulama olarak gerçekleşecektir. İş koçunun uygulamaya başlamadan önce iş koçluğu eğitimi alması gerekmektedir.

d) Danışmanlık hizmetleri